Om sommeren er der postkort, om vinteren er der julekort, til febuar er der valentinskort og ellers – ja, så er det vel mest regninger og reklamer, der kommer ind i postkassen. Men her på Arla Forum er vi så heldige, at vi hver måned modtager flere håndskrevne breve.
I en tid hvor mere og mere kommunitation bliver digital er det nu hyggeligt at modtage tegninger, søde historier og andre henvendelser i brevform. På Arla Forum er vi glade for alle forbrugerhenvendelser, men breve i fysisk form kan noget, en mail ikke kan. Måske er det håndskriften, som gør at det bliver mere personligt, eller valget af konvolut og frimærke eller bare det simple at brevet har været længere undervejs end en mail. Jeg kan ikke komme med svaret, men jeg synes, det er noget særligt at få et brev.
Her kan I se et af de breve, vi fik ind i sidste måned:

Personligt kan jeg ikke huske, hvornår jeg sidst sendte et håndskrevet brev. Men måske det bliver et brev istedet for en mail næste gang jeg skal i kontakt med nogen, for måske er modtageren én, der har det på sammen måde som mig.
Hvad med dig, skriver du stadig breve? og i hvilken sammenhæng gør du det?