Indhold

Det er det indre, der tæller..

27 april 2012, Karen-Marie Mazanti Borgbjerg

Hvad synes du?

  • 80%
  • 20%

I Arla Forum har vi hørt fra flere forbrugere, der undrer sig over, at deres mælkekarton nu er brun på indersiden. Mange har været usikre på, om det er meningen og de har derfor hældt mælken ud. 

Hvis du ikke har set den nye karton, så er den her: 

Mælken er stadig den samme, men vi har valgt at ændre mælkekartonen på Danmælk®, til en karton der er brun indvendig, da denne type karton er mere miljøvenlig. Vi har længe haft denne type karton på de mælk, der har skruelåg, men det er nyt på Dan-mælk®. Skiftet af mælkekartonen til en ubleget karton er et led i vores miljøstrategi for 2020, hvor vi vil undgå at skabe affald, og hvor dette ikke er muligt, vil vi behandle det som en ressource, der kan genbruges. Hvis ikke du kender vores miljøstrategi, kan du læse hele miljøstrategien her

Hvad synes du om den nye mælkekarton?

Kommentarer

 

Mælkekarton med brun inderside

11 maj 2012, Agnethe Dalby

At Arla bestræber sig på at lave en miljøvenlig emballage til sine mælkeprodukter, kan vi kun hilse velkomment.
Med venlig hilsen Agnethe Dalby

 

Skriv en kommentar

Alle kommentarer er velkomne og lægges direkte på bloggen. Spam, reklamer og kommentarer, som ikke holdes i god tone, slettes.




  • Indtast nedenstående nummer med tal
    (f.eks. Ethundredetreogfyrre = 143)

"For mig er det en succeshistorie, at Arla bruger ønsker fra forbrugere til at ændre på et produkt eller til at sætte et produkt på markedet, som flest muligt oplever værdi ved i hverdagen, og som de derfor ønsker at købe..", Karen-Marie Manzanti Borgbjerg, leder af Arla Forum.

Læs mere om Karen-Marie Mazanti Borgbjerg
RSS Feed :