Søgning

Søg på arla.dk

Søg på arla.dk

Har du spørgsmål?
Så gå til Arla Forum


Indhold

Arla puljen

Arla puljen

Puljen er oprettet med det formål at støtte sunde kost-aktiviteter på DBUs fodboldskoler, mikrofodboldskoler og -camps. Initiativer som kan give fodboldskole-deltagerne mulighed for at spise sundt i løbet af fodboldskolen. Aktiviteterne må desuden gerne motivere til sund livsstil også efter fodboldskolens afslutning.

 

Puljen støtter i år initiativer, der berører 10.000 fodboldglade børn. Initiativerne dækker alt fra mælk og yoghurt, over frimærker til sportsboller. Vi glæder os over, at der er søgt om støtte til at nedbringe slik- og pommesfritessalget over hele landet.

 


Citater fra fodboldskolerne

"Vi havde to klubfolk til at stå for tilberedning, opfyldning, oprydning m.v. Børnene spiste i flere hold, så personalet kunne følge med. Det var en fantastisk ordning - vi har kun positivt at sige om projektet. Forældrene roste det. Børnene blev mætte og havde frem for alt energi til eftermiddagen".

Claus Pedersen, Ringe Boldklub

 

"Børnene fik hver dag frugt og mælk også i deres pauser samt til deres frokost. Alle børnene syntes, det var verdensklasse".

Erik Ebbesen, Ikast Fodboldskole