Søgning

Søg på arla.dk

Alle opskrifter

Søg på arla.dk

Hjælp til søgning


Indhold

Sig undskyld Arla!

Indsendt den 24-04-2009

Spørgsmål:

Efter at have læst denne artikel http://www.comon.dk/nyheder/arla-maser-drilsk-domaene-ejer-1.138621.html  må jeg indrømme, at min respekt for jer og jeres produkter er absolut væk. Sådan noget svineri - ARLA har absolut ingen ret til dette domæne. Sig pænt undskyld og giv det tilbage igen - det ville være god etik.

Carsten Kring, Frederiksberg

Svar:

Kære Carsten,

 

Der har været en del misforståelser i denne sag, og derfor vil jeg tillade mig at gengive Arlas version af sagen:

 

Lad mig begynde med at understrege, at der ikke er eller har været noget problem I, at Preben Nielsen har registreret og brugt domænenavnet www.laerkevang.dk til privat formål – imens vi I Arla har brugt det registrede varemærke Lærkevang®.

 

Et domænenavn skal imidlertid anvendes I overensstemmelse med “god domæneskik”, som det hedder. Bruges navnet “chikanøst eller illoyalt”, så sætter lovgivningen en grænse, og det er det, som er sket her.

 

Preben Nielsen begyndte nemlig I 2007 at bruge domænenavnet til aktivt at fortælle omverdenen, at “Lærkevang anbefaler Thise, Naturmælk m.fl.” Det var først her problematikken begyndte  - set fra vores side.

 

I Arla er vi om nogen vant til at tage imod kritik - også I det offentlige rum. Men når kritikken kommer til udtryk igennem misbrug af vores varemærker, så er vi nødt til at reagere.

 

Preben Nielsens personlige holdning såvel som din personlige holdning har vi naturligvis ikke noget problem med og kunne ikke drømme om at prøve at begrænse.


Med venlig hilsen
Arla Forum

Tanja Bang Udengaard
Arla Forum Manager

Flere spørgsmål om: Arla & samfundet


Nu i mere miljøvenlig emballage

Harmonie yoghurt med jordbær og hindbær

Den nye karton er forsynet med skruelåg og fremstillet af mere miljøvenligt pap.

Flere oplevelser med Arla

Børn på mejeribesøg

Husk økologien!

Harmonie produktsortiment

Siden 1987 har man kunne købe økologisk mælk i supermarkedet. Der er sket meget siden dengang, og idag er udbudet meget større.