Søgning

Søg på arla.dk

Alle opskrifter

Søg på arla.dk

Hjælp til søgning


Indhold

Ny emballage på cremefraiche

Indsendt den 18-02-2009

Spørgsmål:

Hej Arla

VEDR: NY EMBALLAGE PÅ CREME FRAICHE. Jeg er godt klar over, der allerede ER nogle, der har spurgt til den nye emballage - men udfra jeres svar vedr. miljø har jeg YDERLIGERE spørgsmål.

HVOR i produktionen eller distributionen er der en miljøfordel. Jeg tænker på, at når bøtterne nu er runde - så fylder de naturligvis mere, når man pakker dem = flere kasser = flere lastbiler, mere diesel i luften.

Hos forbrugeren. Hos os bruger vi ca. 30 bøtter cremefraiche om året til en husstand på to personer. Normalt genbruger vi de fleste, fordi de har en fantastisk størrelse og er nemme at stable. Vi bruger dem til rester, pålæg, frugtmos osv. i både køleskab og fryser. De nye bægre dur ikke til det formål og ryger derfor i skraldespanden = mere plastik i vores husholdningsaffald.

Her er det så jeg mangler mere information om, HVORDAN den nye emballage er mere miljøvenlig. Er det f.eks fordi den nye emballage er mere nedbrydelig. Eller går det på sigt lige op med miljøbesparelsen, fordi vi sviner mere i den anden ende?????????
De bedste hilsner fra en cremefraiche fan!
Vita Bach Jørgensen, Låsby

Svar:

Hej Vita

Når vi har skiftet til en anden type emballage, er det for at reducere CO2 mængden. Jeg sender dig link, så du kan se, at ved brug af den nye type emballage reduceres CO2 mængden med 79 tons om året. link

Når der vælges emballage, er der nogle krav, som skal overholdes, Jeg sender også lidt om de krav, vi stiller til emballagen link

Håber dette giver svar på dit spørgsmål.

Med venlig hilsen
Arla Forum

Grete Møller
arlaforum@arlafoods.com


Flere spørgsmål om: Arla & samfundet


Nu i mere miljøvenlig emballage

Harmonie yoghurt med jordbær og hindbær

Den nye karton er forsynet med skruelåg og fremstillet af mere miljøvenligt pap.

Flere oplevelser med Arla

Børn på mejeribesøg

Husk økologien!

Harmonie produktsortiment

Siden 1987 har man kunne købe økologisk mælk i supermarkedet. Der er sket meget siden dengang, og idag er udbudet meget større.