Søgning

Søg på arla.dk

Alle opskrifter

Søg på arla.dk

Hjælp til søgning


Indhold

Udvalget af mejeriprodukter i DK er begrænset af Arlas opkøb

Indsendt den 22-10-2008

Spørgsmål:

Efter (endnu) en ferie i Schweiz, hvor vi nød det righoldige udvalg af mejeriprodukter, kommer vi hjem til det stærkt begrænsede danske udvalg.

Et udvalg, som er begrænset som følge af Arlas opkøb og nedlæggelse af mindre mejerier, og manglende produktudvikling. Udvalget er meget begrænset.

I Schweiz findes 15 forskellige yoghurt typer. Du kan købe dobbeltcreme (45% fløde), noget som IKKE findes i Danmark. Og vi besøgte en ostebutik med 80 forskellige schweiziske oste !

Hvor er mangfoldigheden blevet af ??????????? Bent Bek Clausen, Ll. Skensved

Svar:

Kære Bent Bek Clausen

Det må være dejligt for jer at komme til Schweiz og opleve både et nyt land og andre kulinariske smagsoplevelser. Jeg har selv været på ferie i Schweiz, og synes også, at det er et pragtfuldt land.

Jeg er ked af, at du oplever, at sortimentet af mælkeprodukter ikke er tilstrækkelig stor i Danmark, men jeg skal prøve at give dig en forklaring, da det er mere kompleks end blot at sige, at det skyldes opkøb og nedlæggelser af mindre mejerier.

For det første arbejder vi i Arla med at produktudvikle rigtige mange nye produkter. Jeg har 200 kollegaer, der arbejder med produktudvikling hver dag, og der udvikles ca. 200 nye produkter om året.

Næste skridt er, at produkterne præsenteres for detailhandelen, og de skal så tage stilling til, om de har plads i køledisken eller mener, at produktet kan sælges til forbrugerne - for der skal ikke herske tvivl om, at vi gerne vil tilbyde forbrugerne et stort udvalg af mejeriprodukter.

Og til sidst er det os forbrugere, der er medbestemmende til udvalget, da vi skal have mod på at købe nye produkter - også når vi ikke er ude at rejse. F.eks. prøve mange forskellige ostevarianter. Jeg vil vove at påstå, at vi forbrugere er meget traditionsbundne, og når valget til dagligt træffes ved køledisken, så køber vi alligevel den ost, vi kender.

Hvad tænker du om det?

Jeg er i tvivl om, det ville have gjort en forskel på udvalget af mejeriprodukter, hvis vi havde beholdt de små mejerier, og det ville være interessant, hvis der var et svar på det, for det koster rigtig mange penge at have en innovationsafdeling som vores. Men det må stå hen i det uvisse, for sådan ser verden jo ikke ud nu.

Jeg håber, at jeg har givet en forklaring, du kan bruge, og du er selvfølgelig velkommen til at skrive igen.

De bedste hilsner Arla Forum Britta Jørgensen arlaforum@arlafoods.com

Flere spørgsmål om: Arla & samfundet


Nu i mere miljøvenlig emballage

Harmonie yoghurt med jordbær og hindbær

Den nye karton er forsynet med skruelåg og fremstillet af mere miljøvenligt pap.

Flere oplevelser med Arla

Børn på mejeribesøg

Husk økologien!

Harmonie produktsortiment

Siden 1987 har man kunne købe økologisk mælk i supermarkedet. Der er sket meget siden dengang, og idag er udbudet meget større.