Uåbnet revet ost med mugpletter
Indsendt den 18-06-2011
Spørgsmål:
Hallo Arla!
Jeg har lige købt en Revet Mozzarella fra Kirkeby. Holdbarheden er til 25.07.2011, men der er allerede tydelige mugpletter inde i posen. Posen ser ud til at være uåbnet.
Der kan selvfølgelig være et utal af grunde til dette, så min plan var at smide den i affaldsspanden, men som gammel QA-mand tænkte jeg, at Arla måske gerne ville have den tilbage for at se nærmere på problemet.
Hvis Arla har nogle interesse i at få denne Mozzarella tilbage, hvor skal den så indleveres/sendes til?
René Jørgensen, Langå
Svar:
Hej René!
Tak for din mail.
Det lyder ikke godt med mug i osten før åbning. På baggrund af dine oplysninger har jeg oprettet en reklamation til mine kolleger på mejeriet og i den forbindelse, vil de gerne have osten sendt ind.
Jeg tillader mig derfor at sende dig en frankeret returkuvert, og håber du vil hjælpe med at sende osten ind. Når reklamationen er færdigbehandlet, hører du fra os igen.
Med venlig hilsen
Arla Forum
Helle Høgh Sørensen
Professionsbachelor i Ernæring og Sundhed
Flere spørgsmål om: Produkter & sortiment