Søgning

Søg blandt opskrifter og produkter

Alle opskrifter

Søg blandt opskrifter og produkter

Har du spørgsmål?
Så gå til Arla Forum


Indhold

Indret et udekøkken

Indret et udekøkken

Med ganske beskedne midler kan du etablere et rigtigt glimrende og velfungerende udekøkken


 

Du kan købe alt, hvad du skal bruge til et udekøkken i form af færdige enheder til at montere på terrassen. Løsningen er langt fra billig, og mindre kan sagtens gøre det. Faktisk forsvinder lidt af det uhøjtidelige og spejderagtige, som er en vigtig del af udekøkkenets charme, hvis det hele bliver alt for pænt og strømlinet. Prøv i stedet at tænke kreativt, brug hvad du har af eksisterende møbler, måske noget du har sat væk fordi du ikke kunne bruge dem indendørs.

 

Du har brug for:

  • Et mindre bord eller blot en vægmonteret bordplade i normal køkkenbordshøjde - til klargøring og tilberedning af maden. Skal bordet stå ude døgnet rundt, skal det kunne tåle vejr og vind.
  • Noget at koge og stege på. Det kan være en solid gasprimus, en grill eller en løs elektrisk kogeplade. Miniovn, elkeddel og brødrister kan også sagtens tages med ud. Dog bør de elektriske apparater ikke overnatte under åben himmel, ligesom de bør blive indendøre, når vejret er fugtigt. Et udendørs el-stik klarer strømmen.
  • Der behøver slet ikke at være rindende, endsige varmt vand i udekøkkenet. Spande og baljer kan gøre det. En spand med koldt vand til at skylle frugt og grøntsager i. En balje med varmt sæbevand til opvask og aftøring. Zinkspande og -baljer er både robuste og kønne at se på.
  • En affaldsspand af en slags. Det kan blot være en spand med en affaldspose.
  • En kurv, en bakke, et rullebord eller lignende, der kan rumme de redskaber og kolonialvarer, der er i brug i udekøkkenet. Det er en fordel, at ting og sager nemt kan bæres ud og ind.
  • En fastmonteret hylde eller en ditto stang med kroge til at hænge redskaber på kan være et godt supplement, når udekøkkenet går hen og bliver et flittigt benyttet hit.
  • Terrassens eller altanens øvrige møbler kan tjene som frasætningsplads og supplerende arbejdspladser. Man kan sagtens sidde ved havebordet og rense frugt og grønt.

Aktiv rundt i Danmark

Aktiv rundt i Danmark, som er et partnerskab mellem Arla og University College syd, er en sjov kampagne for elever i 0.-10. klasse. I 2008 var 100.000 børn tilmeldt kampagnen. Målet med kampagnen er, at hver elev skal være fysisk aktiv i mindst 1 time hver dag og spise sundt, som Sundhedsstyrelsen anbefaler.  Kampagnen løber over 3 uger.

Se sortiment af mælk og syrnede produkter

Kik i vores produktsider for at se udvalget af hhv. mælkeprodukter og syrnede produkter

Tættere på Naturen

Tættere på Naturen

- er vores nye rettesnor og dermed vores løfte til os selv
og til dig.