"Familiemad med æstetik og smag"
Helle Brønnum Carlsen underviser på Zahles Seminarium de kommende lærere i hjemkundskab om velsmag og sundhed i forening. Derudover underviser hun også børn på den tilhørende seminarieskole. Helle er uddannet folkeskolelærer og er magister i literaturvidenskab om madens litterære betydning og har derudover skrevet en Phd i mad, æstetik og smag, i hvilket hun holder en del foredrag.
Helle Brønnum Carlsen har en betydelig produktion af kogebøger bag sig (12 stk) bl.a. " Mine somre i paradis" (Høst & søn) og "Familiemad "(Lindhardt og Ringhoff). Hun er restaurantanmelder på Politiken og skriver opskrifter for ugebladet Familie Journalen og for månedsmagasinet I Form.
Helles hovedinteresse er, hvordan velsmag, sundhed og trivsel hænger sammen. Helle har rejst meget og er inspireret af de fremmede køkkener, især Indien, Kina og Italien, som hun opfatter som nogle de grundlæggende køkkener i verdenskulturhistorien. Helle Brønnum Carlsen har to børn på 9 og 16 år.
Helle Brønnum Carlsen har udviklet 6 opskrifter under temaet: Den varme gryde.