Genveje
Arla
Navigation
Søgning
Søg på arla.dk
Alle opskrifter
Hjælp til søgning
Indhold
Log ind for at gemme og organisere opskrifter m.m.
Opret en konto for at gemme og organisere opskrifter, temaer, menuer og madplaner.
Angiv kodeordet som du oplyste da du oprettede din konto
Dit kodeord er afsendt
Du har fået en mail! Klik på linket i mailen for at aktivere din konto.
Du kan gemme opskrifter, menuer og meget andet. Hvis du vil kan du også vælge et kodeord.
Du har fået en e-mail. For at logge ind skal du aktivere din konto ved at klikke på linket i mailen.
Bemærk: Opskriften er blevet skaleret, så mål og tider kan variere.
Kage til 8 - ca. 8 stykker
Næringsindhold Energiindhold for hele retten: 17950 kJ Energifordeling: Protein: 7%, Kulhydrat: 35%, Fedt: 58%
Ekstra information Fryseegnet: Ikke afprøvet , Tilberedningstid: 45 min
Opskriften tilhører kategorierne Kager, Forår, Sommer, Efterår, Vinter
Smør en springform (ca. 24 cm i diameter) godt med smør. Hæld sukker i, drej formen rundt og hæld det overskydende sukker væk. Stil formen til side. Smelt chokolade og smør sammen til ca. 50°. Pisk æggehviderne med sukker - til de danner bløde toppe. Tilsæt æggeblommerne og en smule af de piskede æggehvider i den første blanding. Tilsæt derefter resten af æggehviderne, appelsin- og citronskal og det sigtede hvedemel. Vend det hele sammen med en gummidejskraber. Hæld dejen i springformen og bag den midt i ovnen. Server denne kage varm med enten en
chokoladesauce eller en klassisk creme chantilly.
Tips: Den kage har en helt speciel konsistens. Her bruges Guanaja 70%. Den består af sorten Criollo, som tilfører den syrlighed. Dernæst Trinitario og til sidst Forasteros for at give smagen tyngde. Kagen har en smule citrusskal i sig og skal kun følges af enten en
chokoladesauce eller iskold
creme chantilly. Pas på at kagen ikke får for meget. Hellere for lidt end for meget.
Kilde : Morten Borup, Chokoladekompagniet
Nam NamPut lidt ekstra appelsinskal i og tilsæt også 3 spsk vaniljesukker det giver kagen en dejlig smag!!:)
Chokolade tungt lag glasur,Det er en rigtig god idé, at lave en dejlig chokoladekage, med massere af glasur ovenpå.Start med at lave den pulverkage "amo" og når denhar været i ovnen, skal du lave dobbelt posion med glasur, det giver en dejlig lethed i munden, men stadig tykt og man bliver mæt af den.
Hvordan gjorde du? Giv et godt tip
Indtast nedenstående nummer med tal (f.eks. Ethundredetreogfyrre = 143)
Opskriften tilhører kategorien:
Kager, Forår, Sommer, Efterår, Vinter
I 50 år har Arla Karolines Køkken® givet danskerne en hjælpende hånd i køkkenet - og det fejrer vi med en stor kon-kurrence: Vind en festmiddag, hvor kokken fra Arla Karolines Køkken® laver maden til dig og dine gæster eller en ugentlig præmie fra Le Creuset®.
Ved du, hvordan du parterer en fersk kylling? Se madlavningsvideoer med Bo Bech og teknikvideoer fra Arla Karolines Køkken® her.
Opret konto | Login
Til mine sider | Log ud
Nu er der fire varianter af Arla Karolines Køkken® Hytteost med hver deres spændende smag. Prøv de to lækre nyheder med smag af “4 slags løg” og “Grillet peberfrugt”.
Lige nu kan du dele din egen hytteostopskrift med os og deltage i konkurrencen om Royal Copenhagen Mega Mussel.
Hvad koster den billigste liter mælk (skummet/mini) i supermarkedet?
Tilmeld dig vores ugentlige madplan og få opskrifter fra Arla Karolines Køkken® til ugens hverdage.
E-mailen er ikke gyldig
For at tilmelde dig nyhedsbrevet, skal du logge ind med dit kodeord for kontoen
Ukendt adgangskode
Har du glemt dit kodeord?