Søgning

Søg på arla.dk

Alle opskrifter

Søg på arla.dk

Hjælp til søgning


Indhold

Foliepakker med kartofler, blåskimmelost og grønne asparges

Foliepakker med kartofler, blåskimmelost og grønne asparges fra www.arla.dk
Bedøm : Giv din vurding af retten 1
 
(0 bedømmelser)
Del
4 Portioner

Bemærk: Opskriften er blevet skaleret, så mål og tider kan variere.

Tilbehør til 4

  • 600 g små kartofler
  • 300 g grønne asparges
  • fed hvidløg
  • 150 g blåskimmelost 39%, fx HØNG Himmel Blå®
  • 1 tsk groft salt
  • friskkværnet peber
  • 8 skiver ciabattabrød (ca. 320 g)

  • Grill: Ca. 10 min.

Næringsindhold Energiindhold for hele retten: 7920 kJ
Energifordeling: Protein: 13%, Kulhydrat: 55%, Fedt: 32%

Ekstra information Fryseegnet: Nej , Tilberedningstid:

Opskriften tilhører kategorierne Forår, Sommer

Skrab eller skrub kartoflerne og kog dem 10 minutter. Skær dem i kvarte. Skyl de grønne asparges, skær det nederste stykke fra og skær hver asparges i to-tre stykker. Snit hvidløgsfeddene i tynde skiver. Forbered fire dobbelte stykker alufolie til pakkerne. Fordel kartofler, asparges, hvidløg og smuldret HimmelBlå på folien og drys med salt og peber. Luk pakkerne grundigt. Grill pakkerne øverst i ovnen - til osten smelter, og aspargeserne er møre. Grill brødet til det sprødt og gyldent. Luk foliepakkerne op og servér dem på tallerkener. Hæld grønsager og smeltet ost over brødet, så saft og ost løber ned i det varme brød.

Velegnet som tilbehør til grillet kalvekød eller lam, i så fald uden grillet brød. Eller en fyldig grøn salat med broccoli, courgetter og ristede pinjekerner, hvis pakkerne spises som hovedret.

Kilde :

 
Tip fra andre
 
  1. Der er endnu ingen tips til denne opskrift.

   

Hvordan gjorde du? Giv et godt tip

Indtast nedenstående nummer med tal
(f.eks. Ethundredetreogfyrre = 143)

Hvorfor skal jeg det?

Opskriften er en del af temaet:

Opskriften tilhører kategorien:

Forår, Sommer

Prøv vores produkter

Vind en festmiddag

Vind en festmiddag eller en ugentlig præmie fra Le Creuset

I 50 år har Arla Karolines Køkken® givet danskerne en hjælpende hånd i køkkenet - og det fejrer vi med en stor kon-kurrence: Vind en festmiddag, hvor kokken fra Arla Karolines Køkken® laver maden til dig og dine gæster eller en ugentlig præmie fra Le Creuset®. 

Karolines Køkken Kneb

Karolines KøkkenKneb

Ved du, hvordan du parterer en fersk kylling? Se madlavningsvideoer med Bo Bech og teknikvideoer fra Arla Karolines Køkken® her.


To nye hytteostvarianter

Arla Karolines Køkken® hytteost

Nu er der fire varianter af Arla Karolines Køkken® Hytteost med hver deres spændende smag. Prøv de to lækre nyheder med smag af “4 slags løg” og “Grillet peberfrugt”.

Lige nu kan du dele din egen hytteostopskrift med os og deltage i konkurrencen om Royal Copenhagen Mega Mussel.

Ugens afstemning

Hvad koster den billigste mælk?

Hvad koster den billigste liter mælk (skummet/mini) i supermarkedet?

Stem Se resultater

Har du bedømt en opskrift? Se de seneste bedømte her

Vind sommerens forbrug af Arla® koldskål og Karen Volf kammerjunker

Mangler du inspiration? Tilmeld dig ugens madplan

Grønkålssalat med pasta og ostechips

Tilmeld dig vores ugentlige madplan og få opskrifter fra Arla Karolines Køkken® til ugens hverdage.