Søgning

Søg på arla.dk

Alle opskrifter

Søg på arla.dk

Hjælp til søgning


Indhold

Indbagt svinemørbrad med hasselbackkartofler

En god gammel klassiker i nye klæder...bl.a. nu med kål.

Fest, Hovedretter Indbagt svinemørbrad med hasselbackkartofler fra www.arla.dk, En god gammel klassiker i nye klæder...bl.a. nu med kål. (fest)
Bedøm opskrift : Giv din vurding af retten
 
(0 bedømmelser)
Indbagt svinemørbrad med hasselbackkartofler
4 Portioner

Bemærk: Opskriften er blevet skaleret, så mål og tider kan variere.

Hovedret til 4

  • 1 spidskål (ca. 800 g)
  • 250 g rensede markchampignoner
  • 1 lille knust fed hvidløg
  • 1 spsk hakkede friske rosmarinblade
  • 2 pudsede svinemørbrader (ca. 600 g)
  • 25 g smør
  • 250 g hakket kalvekød og flæsk (3 - 7% fedt)
  • ½ tsk groft salt
  • friskkværnet peber
  • ½ dl hvedemel
  • 1 æg
  • 1 dl Karolines Køkken® Piskefløde 38%
  • Hasselbackkartofler
  • 1 kg kartofler , fx vildmose
  • 25 g smør - smeltet
  • 1 tsk groft salt
  • 1 pakke butterdej - ca. 25 x 40 cm (ca. 175 g)
  • 1 sammenpisket æg
  • Estragonessens
  • 1 hakket chalotteløg (ca. 50 g)
  • 10 sorte peberkorn
  • 10 stilke fra de friske estragonkviste
  • 1 dl hvidvinseddike
  • Estragonsauce
  • 6 pasteuriserede æggeblommer
  • 2½ dl Karolines Køkken® Cremefraiche 38%
  • 100 g koldt smør i små tern
  • 1 tsk groft salt
  • friskkværnet peber
  • ¾ dl grofthakkede friske estragonblade
  • 10 g smør

  • Stegetid for kartofler: Ca. 1 time ved 175° - varmluft.
    Stegetid for indbagt mørbrad: Ca. 40 min. ved 175° - varmluft.

Næringsindhold Energiindhold for hele retten: 25070 kJ
Energifordeling: Protein: 21%, Kulhydrat: 22%, Fedt: 57%

Ekstra information Fryseegnet: Ikke afprøvet , Tilberedningstid:

Opskriften tilhører kategorierne Fest, Forår, Efterår, Vinter

Fjern de yderste grove blade fra spidskålen og gem 2-3 store, pæne blade. Skær resten af kålen i fine strimler og gem det til garniture. Kog de hele blade ca. 2 min. i vand tilsat salt. Tør bladene godt og lad dem køle helt af.

Kom champignonerne i en sauterpande og rist dem ved jævn varme i ca. 10 min. - de afgiver en del væde, som koges "væk". Tilsæt hvidløg og rosmarin og rist i yderligere ca. 1 min. Hak de helt tørre svampe og lad dem køle af.

Brun mørbraderne i gyldent smør og lad dem køle af. Rør det hakkede kød med salt og peber og tilsæt mel og æg. Rør farsen til den er samlet, tilsæt de hakkede champignoner og rør fløden i til sidst. Stil farsen tildækket i køleskabet i ca. 1 time.

Hasselbackkartofler: Vask kartoflerne godt og skær dem i fine skiver uden at skære dem helt igennem. Undlad at skrælle kartoflerne, det giver en sprødere oplevelse og en bedre smag hvis skrællen forbliver på. Vend kartoflerne med smeltet smør og drys med salt. Læg kartoflerne i den ene side af en plade med bagepapir. Bag kartoflerne midt i ovnen.

Fold butterdejen ud. Læg det ene helt tørre og kogte kålblad på dejen. Fordel ca. halvdelen af farsen i et lag på bladet. Placer de brunede mørbrader på farsen, smør resten af farsen ovenpå mørbraderne og luk med det sidste kålblad. Pak butterdejen op om kød og kålblade og læg mørbradspakken på lukningen - på en plade med bagepapir. Pensl med æg og bag mørbradspakken ved siden af kartoflerne. Mål med et stegetermometer mørbradens centrumstemperatur - den skal være ca. 58°. Tag den indbagte mørbrad ud og lad den hvile tildækket.

Estragonessens: Kog chalotteløg, peberkorn og estragonstilke i hvidvinseddiken i ca. 15 min. Lad lagen køle af med krydderierne i og sigt essensen (der er ca. 1½ spsk).

Estragonsauce: Rør æggeblommer og cremefraiche sammen i en tykbundet gryde. Varm saucen op under stadig piskning til den har en cremet konsistens - den må ikke koge! Pisk det kolde smør i saucen og tilsæt salt, peber og 1 spsk estragonessens. Tilsæt estragon lige inden serveringen. Smag til.

Lad smørret smelte i en sauterpande ved kraftig varme, men uden at det bruner. Svits den strimlede spidskål i ca. 2 min. lige inden serveringen.

Skær den indbagte mørbrad i skiver og server med hasselbackkartofler, estragonsauce og spidskål.

Tip: Estragonsaucen kan lunes lige inden servering.

Kilde :

 
Tip fra andre
 
  1. Der er endnu ingen tips til denne opskrift.

   

Hvordan gjorde du? Giv et godt tip

Indtast nedenstående nummer med tal
(f.eks. Ethundredetreogfyrre = 143)

Hvorfor skal jeg det?

Mangler du inspiration? Let hverdagen med en madplan

Peberfrugtsuppe med sprød gremolata

Tilmeld dig vores ugentlige madplan og gør indkøbet og planlægningen af aftensmaden lidt nemmere!

Ugens afstemning

Hvad er det vigtigste for dit valg af piskefløde når du står i supermarkedet?

Stem Se resultater

Arla shoppen

Se vores udvalg i Arla Shoppen

Nu kan du købe Karoline koen, kort, forklæder, kogebøger og meget mere i vores nye webshop.

Har du bedømt en opskrift? Se de seneste bedømte her

Karolines Køkken på facebook