På vej mod Irak

Læsetid
1 min
Publiceret
21 januar 2004
Kontaktpersoner:
Skrevet af

”På sigt er Irak et marked med store muligheder”.

Sådan lyder vurderingen fra salgschef i Division Oversø Hans Holm Kristensen, som i denne uge er i Kuwait på genopbygningsmessen ”Rebuilding Irak 2004”. Arla Foods deltager med det normale sortiment i Mellemøsten, dvs. Puck, Three Cows og Lurpak.

”Vi er her for at få kontakt til irakiske forretningsfolk. Landet har været lukket for import i mange år, men på det seneste har der været en livlig handel med nabolandene, så man kan faktisk finde vores produkter i de større byer”, fortæller Hans Holm Kristensen.

Arla Foods er et internationalt mejeriselskab ejet af 8000 landmænd fra Danmark, Sverige, Storbritannien, Tyskland, Belgien, Luxembourg og Holland. Arla Foods er en af de førende aktører inden for den internationale mejeriverden, med kendte mærker som Arla®, Lurpak®, Puck® og Castello®. Arla Foods fokuserer på at levere mejeriprodukter fra bæredygtigt landbrug og drift, og er også verdens største producent af økologiske mejeriprodukter.

Skrevet af

Arla Pressevagt
Arla Pressevagt Kun henvendelser fra pressen.
Rune Jungberg Pedersen
Rune Jungberg Pedersen Kommunikationsdirektør Arla Danmark rpeda@arlafoods.com +45 91 31 10 88
Mathilde Bressum
Mathilde Bressum Communications Officer mabyl@arlafoods.com +45 91 31 16 40
Anders Græsbøll Buch
Anders Græsbøll Buch PR & Communication Associate Manager andbu@arlafoods.com +45 91 31 13 29