Koldskåls-is med sprødt

5 timer 20 min
Arbejdstid: 20 min
Koldskåls-is med sprødt

Koldskåls-is med sprødt - amerikansk inspireret cookieis!

Ingredienser

3 Æggehvider
125 g Sukker (ca. 2¼ dl)
½ Vaniljestang (kornene heraf) eller vaniljepasta i tilsvarende mængde
2½ dl Yoghurt 10%
¾ liter Koldskål
75 g Kammerjunkere i grove stykker

Sådan gør du

  • Pisk æggehvider, sukker og vaniljekorn stift. Vend yoghurt og koldskål heri og hæld ismassen i en form (ca. 1½ liter).
  • Stil isen tildækket i fryseren og frys det i ca. 5 timer - rør ca. hver halve time, de første 2 timer.
  • Vend kammerjunkerne i, når isen er halvfrossen.

Isen kan også køres på ismaskine. Er isen frosset i over 5 timer så tag den ud af fryseren og stil den i køleskabet ca. 1 time inden servering. Du kan også udelade kage i isen, eller bruge din yndlingssmåkage.

Koldskåls-is må ikke genindfryses.

Næringsindhold

Energiindhold for hele retten:

7247 kJ / 1732 kcal

Næringsindhold pr. 100g

562 kJ / 134 kcal

Energifordeling

Energi­fordeling Nærings­indhold pr. 100g
Fiber: - 0,2 g
Protein: 12,2 % 4 g
Kulhydrat: 60,1 % 19,8 g
Fedt: 27,7 % 4,2 g
Relateret video Sådan flækker du en vaniljestang

Se hvordan du får kornene ud af en vaniljestang med Karolines Køkkenskole – og få inspiration til hjemmelavet vaniljesukker.

Om Arla Inspirationskøkken

Vi er syv madentusiaster, der står bag Arlas opskrifter. Vi elsker at lave mad og udvikle opskrifter, der gør det nemt at lave god mad derhjemme. Opskrifterne tester vi sammen i køkkenet – så vi ved, at de virker og smager godt.

Du finder os her på siden, på Instagram, TikTok – og snart i vores nye kogebog.

https://www.arla.dk/opskrifter/koldskals-is-med-sprodt/